Struktūra

Asociacijos ICOMOS LIETUVA valdybos nariai

Nuo 2023:

Dr. Dainius Labeckis (valdybos pirmininkas)
Dr. Paulius Jurčys, LL.M. (Harvard), ICOMOS tarptautinio mokslinio komiteto Teisei, valdymui ir finansams (ICLAFI) narys ekspertas, ICOMOS  kylančių profesionalų darbo grupės (EPWG) narys
Domas Noreika
Rasa Butvilaitė
Irena Vaišvilaitė

2019-2023:

Dainius Elertas (valdybos pirmininkas)
Dr. Paulius Jurčys, LL.M. (Harvard), ICOMOS tarptautinio mokslinio komiteto Teisei, valdymui ir finansams (ICLAFI) narys ekspertas, ICOMOS  kylančių profesionalų darbo grupės (EPWG) narys
Dr. Dainius Labeckis
Jūrate Markevičienė, ICOMOS tarptautinio mokslinio komiteto mokymui (CIF) narė ekspertė, ICOMOS tvarios raidos tikslų darbo grupės (SDGWG) narė
Dr. Vytautas Petrušonis

Asociacijos ICOMOS LIETUVA veiklą reglamentuojantys dokumentai 

ICOMOS dokumentai

ICOMOS doktrinos dokumentai (anglų kalba)

ICOMOS doktrinos dokumentai (lietuvių kalba): „Kultūros paveldas šiuolaikiniame pasaulyje: tarptautiniai kultūros paveldo apsaugos principai ICOMOS dokumentuose 1965-2014 m.“ [parsisiųsti]

Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ įstatai

1      Pavadinimas, tikslai ir veiklos kryptys
1.1.     Pavadinimas ir buveinė
1.1.1. Asociacija, kurios pavadinimas yra  „ICOMOS Lietuva“ (toliau šiuose įstatuose – Asociacija ,,ICOMOS Lietuva“), – tai pelno nesiekiantis ir naryste savo veiklą grindžiantis  ribotos civilinės atsakomybės viešasis juridinis asmuo, įsteigtas Lietuvos Respublikoje neribotam laikui ir veikiantis pagal Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymą.
1.1.2. „ICOMOS Lietuva“ būstinė yra Vilniuje.

1.2.    „ICOMOS Lietuva“ tikslai ir veikla
1.2.1. „ICOMOS Lietuva“ yra nacionalinė asociacija, kurios tikslas – skatinti kultūros paveldo konservavimą materialiais ir nematerialiais aspektais, kaip apibrėžta šiame Įstatų punkte.
1.2.2. Kultūros paveldo konservavimas turi būti suprantamas kaip apsaugą, konservavimą ir valdymą sudaranti veikla, apimanti: (i) paminklus: struktūras su jų apsuptimi, įranga ir priklausiniais, turinčias istorinę, architektūrinę, archeologinę, meninę, estetinę, mokslinę, socialinę, etnologinę, antropologinę, kultūrinę arba dvasinę vertę, paminklams priskiriant ir monumentaliosios skulptūros arba tapybos kūrinius, archeologinio pobūdžio elementus bei struktūras, įrašus, olas ir šių savybių derinius; (ii) statinių grupes: atskirai stovinčių ar sujungtų struktūrų grupės ir jų aplinka, pastatytą arba gamtinę, kurios dėl savo architektūros, suplanavimo, vientisumo arba vietos kraštovaizdyje turi istorinę, archeologinę, meninę, estetinę, mokslinę, socialinę, etnologinę, antropologinę, kultūrinę arba dvasinę vertę; (iii) vietas bei vietoves: žmogaus, gamtos arba bendrai žmogaus ir gamtos sukurtas topografines teritorijas ir kraštovaizdžius, įskaitant istorinius parkus ir sodus, kurios turi istorinę, architektūrinę, archeologinę, meninę, estetinę, mokslinę, socialinę, etnologinę, antropologinę, kultūrinę ar dvasinę vertę; (iv) šia veikla laikant visas apsaugos, konservavimo ir valdymo veiklas, susijusias su paminklais, statinių grupėmis ar vietomis bei vietovėmis jų materialiais ir nematerialiais aspektais, ypač jų tyrinėjimus, inventorinimą, išsaugojimą, apsaugą, konservavimą, restauravimą, atnaujinimą, naudojimą, turtinimą, priežiūrą ir interpretavimą, taip pat tradicinių statybos technikų studijavimą ir praktinį taikymą.
1.2.3. „ICOMOS Lietuva“ siekia: (i) tenkinti viešuosius interesus įgyvendinant šiais Įstatais nustatytus Asociacijos tikslus; (ii) ginti su šių viešųjų interesų įgyvendinimu susijusius Asociacijos narių interesus.    
1.2.4. „ICOMOS Lietuva“: (i) veikia kaip viešas forumas diskusijoms apie kultūros paveldą ir jo konservavimą; (ii) moksliniais pagrindais tiria ir skleidžia informaciją, dalyvauja visuomenės švietime; rengia mokymo programas; (iii) skatina taikyti tarptautinius principus bei standartus; (iv) pataria valdžios institucijoms, konsultuoja paveldo konservavimo klausimais, atlieka ekspertizes; (vi) vykdo mokslinės ir techninės pagalbos bei kitus projektus; (vi) leidžia leidinius; (vii) skatina tarptautinį ir regioninį bendradarbiavimą, (vii) skatina ir inicijuoja kitas veiklas, atitinkančias Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ įstatus. 
1.2.5. „ICOMOS Lietuva“ vykdo ICOMOS nacionalinio komiteto funkcijas Lietuvos Respublikoje.

2.          Nariai
2.1.     Narystės kategorijos
2.1.1. „ICOMOS Lietuva“ nariais gali tapti Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat Lietuvos Respublikoje gyvenantys kitų šalių piliečiai ir juridiniai asmenys, turintys nuolatines buveines Lietuvos Respublikoje, kurie laikosi šių įstatų, yra kompetentingi vienoje ar keliose srityse, susijusiose su „ICOMOS Lietuva“ tikslais, ir yra pasirengę dalyvauti įgyvendinant ,,ICOMOS Lietuva“ tikslus.
2.1.2. ,,ICOMOS Lietuva“ turi keturias narių kategorijas: (i) individualūs nariai, (ii) instituciniai nariai, (iii) asocijuoti nariai ir (iv) garbės nariai. 
Individuali narystė „ICOMOS Lietuva“ yra atvira fiziniams asmenims, kompetentingiems vienoje ar keliose srityse, susijusiose su „ICOMOS Lietuva“ tikslais, nustatytais šiais Įstatais, taip pat studijas vienoje iš tų sričių pasirinkusiems studentams. 
Institucinė narystė ,,ICOMOS Lietuva“ yra atvira institucijoms ir organizacijoms, kurios turi kompetencijos vienoje ar kelete sričių, susijusių su „ICOMOS Lietuva“ tikslais, kaip nustatyta šiais Įstatais.
Asocijuota narystė yra atvira fiziniams asmenims, institucijoms ir organizacijoms, kurie yra suinteresuoti kultūros paveldo konservavimu ir siekia remti „ICOMOS Lietuva“ tikslus ir veiklą, nustatyta šiais Įstatais.
Garbės nariai yra kultūros paveldo apsaugai ir konservavimui tarptautiniu lygmeniu ypač nusipelnę fiziniai asmenys. Siūlymus suteikti garbės nario vardą ICOMOS generalinei asamblėjai teikia Asociacija ,,ICOMOS Lietuva“. 

2.2.     Narių priėmimo procesas
2.2.1. Sprendimus dėl individualių narių priėmimo priima valdyba. Prašyme tapti individualiu nariu turi būti pateikta: (i) gyvenimo aprašymas su išsamiu profesinės veiklos sąrašu; (ii) dviejų esamų individualių „ICOMOS Lietuva“ narių rekomendacijos; (iii) rašytinis įsipareigojimas gerbti ir laikytis ICOMOS įstatų, ICOMOS etikos principų, „ICOMOS Lietuva“ įstatų. Prašyme tapti instituciniu nariu turi būti pateikta: (i) Juridinių asmenų registro duomenys (kaip nurodyta Civilinio Kodekso 2.66(1) straipsnyje);  (ii) steigimo dokumentai; (iii) išsamus veiklos paveldo srityje aprašymas; (iv) rašytinis įsipareigojimas gerbti ir laikytis ICOMOS įstatų, ICOMOS etikos principų, „ICOMOS Lietuva“ įstatų; (v) atstovavimo sutartis, pagal kurią būti šio juridinio asmens s įgaliotu atstovu skiriamas vienas fizinis asmuo. Institucinio nario atstovas gali būti tik to juridinio asmens darbuotojas ar valdymo organo narys; ir (vi) dviejų esamų individualių „ICOMOS Lietuva“ narių rekomendacijos.
2.2.2. Valdybos sprendimas nepriimti turi būti motyvuotas; toks sprendimas gali būti skundžiamas „ICOMOS Lietuva“ visuotiniam narių susirinkimui. Visuotinio narių susirinkimo sprendimas dėl priėmimo yra priimamas, jei bent du trečdaliai balso teisę turinčių „ICOMOS Lietuva“ narių, dalyvaujančių visuotiniame narių susirinkime, rašytinio vardinio balsavimo būdu balsuoja už priėmimą.
2.2.3. Visuotinio narių susirinkimo sprendimai dėl institucinių, garbės ir asocijuotų narių priėmimo priimami rašytinio vardinio balsavimo būdu paprasta balsų dauguma.

2.3.        Narių teisės ir pareigos
2.3.1. Visi „ICOMOS Lietuva“ nariai turi šias pagrindines teises: (i) dalyvauti visuotiniame narių susirinkime; (ii) dalyvauti „ICOMOS Lietuva“ veikloje; (iii) gauti informaciją apie „ICOMOS Lietuva“ veiklą ir teikti siūlymus dėl šios veiklos. Susipažinimo su informacija tvarka nustatyta Veiklos reglamente; (iv) bet kuriuo metu pasitraukti iš „ICOMOS Lietuva“ ir (v) kitas Lietuvos Respublikos teisės aktuose ir šiuose Įstatuose nustatytas teises.
2.3.2. Individualūs nariai turi šias papildomas teises: (i) būti renkami į šių įstatų 4.1.1 punkte nurodytus organus ir darbo grupes; (ii) būti deleguoti atstovauti „ICOMOS Lietuva” ICOMOS generalinėse asamblėjose ir kitur; (iii) balsuoti „ICOMOS Lietuva“ visuotiniuose narių susirinkimuose; (iv) per protingą terminą nuo prašymo pateikimo susipažinti su visais „ICOMOS Lietuva“ dokumentais ir gauti visą informaciją apie jos veiklą, kaip tai numatyta Civiliniame kodekse ir Asociacijų įstatyme..
2.3.3. Instituciniai nariai turi teisę balsuoti „ICOMOS Lietuva“ visuotiniuose narių susirinkimuose (vienas institucinis narys turi vieną balsą).
2.3.4. Kiekvienas „ICOMOS Lietuva“ narys privalo: (i) laikytis ir savo profesinėje veikloje vadovautis šiais Įstatais, ICOMOS statutu, ICOMOS Etikos principais, ICOMOS Reglamentu bei ,,ICOMOS Lietuva“ visuotinių narių susirinkimų sprendimais.
2.3.5. Kiekvienas individualus, institucinis ir asocijuotas „ICOMOS Lietuva“ narys privalo kasmet laiku mokėti nustatyto dydžio narystės mokestį. Nario mokesčio dydį nustato valdyba. 

3.    Finansiniai ištekliai ir finansinė atskaitomybė
3.1. „ICOMOS Lietuva“ finansinius išteklius sudaro: (i) narių mokesčiai; (ii) dovanos, dotacijos ir palikimai; (iii) pajamos iš „ICOMOS Lietuva“ vykdomų pardavimų ir teikiamų paslaugų (pvz., atliekamų ekspertizių,  vykdomų mokymų ir pan.); (iv) pajamos iš valstybės ir savivaldybių biudžeto pagal specialiąsias programas bei projektus; (v) pajamos iš renginių ir leidybos; (vi) palūkanos; (vii) kitos valdybos patvirtintos pajamos. „ICOMOS Lietuva“ ištekliai gali būti naudojami tik Asociacijos tikslų, apibrėžtų šiuose Įstatuose, įgyvendinimui pagal metinę finansinės veiklos programą, parengtą valdybos ir patvirtintą  visuotinio narių susirinkimo.
3.2. „ICOMOS Lietuva“ vykdo buhalterinę apskaitą ir sudaro finansinę atskaitomybę Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
3.3. Visuotinio narių susirinkimo sprendimu gali būti atliekamas „ICOMOS Lietuva“ išorinis auditas.

4.    ICOMOS Lietuva valdymas
4.1.     „ICOMOS Lietuva“ organai
4.1.1. „ICOMOS Lietuva“ turi šiuos organus: (i) kolegialus valdymo organas – visuotinis narių susirinkimas; (ii) kolegialus valdymo organas – valdyba; (iii) pakomitečiai ir moksliniai komitetai; (iv) etikos ir procedūrų komisija ir (v) revizijos komisija.
4.1.2. „ICOMOS Lietuva“ neturi vienasmenio valdymo organo.
4.1.3. Į valdybos, etikos ir procedūrų komisijos ir revizijos komisijos narius, pakomitečių ir mokslinių komitetų vadovus „ICOMOS Lietuva“ nariai gali būti renkami tik dviem kadencijoms iš eilės.

4.2.     Visuotinis narių susirinkimas
4.2.1. Visuotinis narių susirinkimas yra aukščiausias „ICOMOS Lietuva“ valdymo organas. Jis šaukiamas bent kartą per metus valdybos sprendimu arba penktadalio  balso teisę turinčių „ICOMOS Lietuva“ narių rašytiniu prašymu.
4.2.2. Metinis visuotinis narių susirinkimas: (i) tvirtina metinę finansinę ataskaitą ir biudžetą, valdybos ataskaitą, valdybos pirmininko ataskaitą apie atliktas ekspertizes ir pakomitečių bei mokslinių komitetų ataskaitas; (ii) sprendžia narystės klausimus; (iii) kas treji metai renka valdybos narius, revizijos komisijos, etikos ir procedūrų komisijos narius; (iv) priima ,,ICOMOS Lietuva“ ekspertizių taisykles, veiklos reglamentą, veiklos programą ir kitus „ICOMOS Lietuva“ reglamentuojančius aktus; (v) tvirtina valdybos sprendimus dėl ekspertizių, darbo grupių sudarymo, atstovų ir balso teisę turinčių narių paskyrimo ir kitus sprendimus, kuriuos valdyba teikia visuotiniam narių susirinkimui patvirtinti; (vi) sprendžia kitus klausimus. 
4.2.3. Sprendimai visuotiniame narių susirinkime priimami paprasta dalyvaujančių arba atstovaujamų balso teisę turinčių  narių balsų dauguma, jeigu kituose šių Įstatų punktuose nenustatyta kitaip.
4.2.4. Neeilinis visuotinis narių susirinkimas šaukiamas trijų valdybos narių arba trečdalio „ICOMOS Lietuva“ balso teisę turinčių narių prašymu.
4.2.5. „ICOMOS Lietuva“ įstatus priimti arba keisti, arba Asociaciją panaikinti gali tik ypatingasis neeilinis „ICOMOS Lietuva“ narių susirinkimas, skirtas tik šiam konkrečiam tikslui. Šis susirinkimas šaukiamas pasiūlius valdybai arba trečdaliui balso teisę turinčių  narių. Ypatingojo neeilinio susirinkimo sprendimai priimami kvalifikuota dviejų trečdalių dalyvaujančių arba atstovaujamų balso teisę turinčių narių balsų dauguma.
4.2.6. Pranešimas apie asociacijos „ICOMOS Lietuva“ visuotinį narių susirinkimą, kartu su jo darbotvarke ir visa susirinkimui svarstyti skirta medžiaga, turi būti pateiktas kiekvienam nariui paštu arba elektroninėmis priemonėmis (elektroniniu paštu, jei narys yra nurodęs savo elektroninio pašto adresą) ne vėliau nei prieš vieną mėnesį iki visuotinio narių susirinkimo. Tuo pat metu šis pranešimas turi būti viešai paskelbtas asociacijos „ICOMOS Lietuva“ tinklavietėje.

4.3.    Balsavimas visuotiniuose narių susirinkimuose
4.3.1. Sprendimai visuotiniame narių susirinkime priimami balsavimu, kuriame dalyvauja balso teisę turintys „ICOMOS Lietuva“ nariai (asmeniškai ar pagal įgaliojimą). Visi rinkimai vykdomi slaptu balsavimu. Visuotinio narių susirinkimo sprendimas laikomas priimtu, kai už pasiūlymą balsavusių narių skaičius yra didesnis nei tų, kurie balsavo prieš šį pasiūlymą. Balsų skaičius yra faktiškai pateiktų galiojančių balsavimo biuletenių skaičius.
4.3.2. Individualus „ICOMOS Lietuva“ narys gali laikinai perduoti savo balsą, įgaliodamas kitą individualų narį balsuoti balsą perleidžiančio individualaus nario vardu. Individualus narys pagal įgaliojimą gali atstovauti ne daugiau nei trims individualiems nariams. Institucinis narys balsuoja per savo atstovą, kaip tai numatyta šių Įstatų 2.2.1 punkte.
4.3.3. Visi „ICOMOS Lietuva“ visuotiniai narių susirinkimai turi būti protokoluojami ir daromi jų garso įrašai. Visuotinio narių susirinkimo protokolą pasirašo visuotinio narių susirinkimo pirmininkas bei visuotinio narių susirinkimo sekretorius.
4.3.4. Visuotinių narių susirinkimų protokolai yra prieinami visiems „ICOMOS Lietuva“ nariams. Protokolai ir garso įrašai saugomi neribotą laiką ir turi būti pateikiami kiekvienam nariui paprašius.

4.4.     Valdyba
4.4.1. Valdyba yra kolegialus „ICOMOS Lietuva“ valdymo organas, atskaitingas visuotiniam narių susirinkimui. Valdyba yra atsakinga už kasdienę „ICOMOS Lietuva“ veiklą ir šios savo administracinės kompetencijos ribose veikia „ICOMOS Lietuva“ vardu tarp visuotinių narių susirinkimų. Kiti valdybos sprendimai (išskyrus tuos, kurie priimami čia nustatytos valdybos kompetencijos ribose) teikiami tvirtinti visuotiniam narių susirinkimui.
4.4.2. Valdybą sudaro penki individualūs nariai, kurie yra tiesiogiai renkami trejų metų kadencijai visuotiniame narių susirinkime: valdybos pirmininkas, valdybos pirmininko pavaduotojas, iždininkas, sekretorius ir narys be portfelio.
4.4.3. Valdybos posėdžius šaukia pirmininkas ne rečiau kaip kas keturis mėnesius arba bent dviejų valdybos narių prašymu. Valdybos posėdis yra teisėtas, jei jame dalyvauja ne mažiau nei keturi valdybos nariai. Valdybos sprendimai priimami paprasta dalyvaujančių valdybos narių balsų dauguma. Valdybos posėdžių protokolai turi būti prieinami visiems „ICOMOS Lietuva“ nariams.
4.4.4. Valdybos pirmininkas: (i) atstovauja „ICOMOS Lietuva“ ir valdybą Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ santykiuose su trečiaisiais asmenimis; (ii) siūlo visuotinių narių susirinkimų ir valdybos posėdžių datas bei darbotvarkes; (iii) siūlo valdybai atlikti visuotinę „ICOMOS Lietuva“ narių apklausą; (iv) prižiūri, kad būtų vadovaujamasi ICOMOS generalinių asamblėjų, ICOMOS tarybos, ICOMOS biuro sprendimais ir būtų įgyvendinami „ICOMOS Lietuva“ visuotinių narių susirinkimų ir valdybos sprendimai bei nutarimai; (v) pirmininkauja valdybos posėdžiams; (vi) tvirtina išlaidas, nustatytas pagal ,,ICOMOS Lietuva“ visuotinio narių susirinkimo patvirtintą biudžetą; (vii) per tris mėnesius perspėja atitinkamas valdžios institucijas apie „ICOMOS Lietuva“ administracijos pasikeitimus; (viii) po konsultavimosi su „ICOMOS Lietuva“ nariais ir patvirtinus valdybai, „ICOMOS Lietuva“ vardu gali inicijuoti teisminius procesus. Jeigu teismo procesuose valdybos pirmininką arba Asociaciją įstatymų nustatyta tvarka turi atstovauti advokatas, to advokato įgaliojimus tvirtina valdyba.
4.4.5. Valdybos pirmininko pavaduotojas padeda valdybos pirmininkui vykdyti jo pareigas, o valdybos pirmininkui negalint vykdyti savo pareigų, veikia valdybos pirmininko vardu pavaduoja.
4.4.6. Iždininkas: (i) siūlo valdybai priemones dėl ,,ICOMOS Lietuva“ išteklių valdymo; (ii) prižiūri, kaip valdyba tvarko „ICOMOS Lietuva“ pajamas ir išlaidas; (iii) teikia valdybai ir visuotiniam narių susirinkimui finansines ataskaitas, metinio biudžeto ir biudžeto kitiems trejiems metams gairių projektus.
4.4.7. Sekretorius: (i) prižiūri ir teikia valdybai metinę ataskaitą apie „ICOMOS Lietuva“ valdymo organų sprendimų ir nutarimų įgyvendinimą; (ii) tikslina „ICOMOS Lietuva“ narių sąrašus; (iii) teikia kvietimus į šiuose Įstatuose nustatytus susirinkimus ir posėdžius; (iv) užtikrina visų „ICOMOS Lietuva“ dokumentų ir susijusios dokumentacijos, narių ir trečiųjų asmenų asmens duomenų  tinkamą saugojimą ir tvarkymą, taip pat Asociacijos dokumentų ir informacijos apie Asociacijos veiklą pateikimą „ICOMOS Lietuva“ nariams paprašius .
4.4.8. Valdybos narys be portfelio valdybos sprendimu pavaduoja kitus jos narius, negalinčius vykdyti savo pareigų.

4.5.     Etikos ir procedūrų komisija
4.5.1. Etikos ir procedūrų komisiją sudaro trys individualūs nariai, kuriuos trejų metų kadencijai renka visuotinis narių susirinkimas dviejų trečdalių visuotiniame narių susirinkime dalyvaujančių arba atstovaujamų balso teisę turinčių „ICOMOS Lietuva“  narių balsų dauguma.
4.5.2. Etikos ir procedūrų komisija: (i) renka „ICOMOS Lietuva“ narių interesų deklaracijas; (ii) stebi narių ir valdymo organų veiklą, sprendimų priėmimo procedūras, visuotinio narių susirinkimo sprendimų priėmimą ir vykdymą; (iii) teikia valdybai rekomendacijas dėl jų atitikties  „ICOMOS Lietuvos” įstatams, ICOMOS įstatams, ICOMOS veiklos reglamentui bei kitiems reglamentams ir ICOMOS etikos principams.

4.6.     Revizijos komisija
4.6.1. Revizijos komisiją sudaro du revizoriai, kuriuos iš individualių narių trejiems metams renka visuotinis narių susirinkimas.
4.6.2. Revizijos komisija: (i) vertina Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ finansinės ir kitos veiklos atitiktį Asociacijos įstatams; (ii) tikrina Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ finansinės veiklos ataskaitas ir teikia savo išvadas Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ visuotiniam narių susirinkimui. 
4.6.3. Auditorių nuomonėms nesutampant, auditoriai pateikia visuotiniam narių susirinkimui dvi skirtingas nuomones ir rekomenduoja visuotiniam narių susirinkimui spręsti dėl išorės audito, kaip nustatyta Lietuvos Respublikos asociacijų įstatyme.

4.7.     Pakomitečiai ir moksliniai komitetai
4.7.1. „ICOMOS Lietuva“ gali steigti ir naikinti pakomitečius ir mokslinius komitetus. Pakomitečiai ir moksliniai komitetai neturi nei visų, nei dalies visuotinio narių susirinkimo teisių. 
4.7.2. Pakomitečiai yra teritoriniai Asociacijos padaliniai. Moksliniai komitetai yra dalykiniai (teminiai) Asociacijos padaliniai. Pakomitečiai ir moksliniai komitetai atstovauja įvairius Lietuvos regionus ir paveldo bei jo konservavimo veiklos sritis, atsižvelgiant į Lietuvoje arba tuose regionuose turimą patirtį.
4.7.3. Prieš steigiant pakomitečius ar mokslinius komitetus turi būti parengti jų įstatai. Pakomitečių ir mokslinių komitetų steigimą ir įstatus tvirtina „ICOMOS Lietuva“ visuotinis narių susirinkimas. 
4.7.4. Pakomitečių ir mokslinių komitetų veikloje gali dalyvauti ne tik  „ICOMOS Lietuva“ nariai, bet ir kiti fiziniai asmenys, suinteresuoti „ICOMOS Lietuva“  tikslų įgyvendinimu. Prašymas tapti nariu ar kitaip prisijungti prie pakomitečio ar mokslinio komiteto prie veiklos pateikiamas konkrečiam pakomitečiui arba moksliniam komitetui, kartu pateikiant tris individualių „ICOMOS Lietuva“ narių, kurie yra to pakomitečio ar mokslinio komiteto nariai, rekomendacijas.

5.    Dokumentai ir informacija apie asociacijos veiklą
5.1. Dokumentų ir kitos informacijos apie Asociacijos veiklą pateikimo tvarkos taisykles nustato valdyba.
5.2. Pranešimai ir skelbimai, kuriais teikiama vieša informacija apie „ICOMOS Lietuva“ veiklą skelbiami Asociacijos tinklavietėje, „ICOMOS Lietuva“ leidžiamuose leidiniuose ir siunčiami elektroniniu paštu kiekvienam asociacijos nariui.

6.    Sankcijos
6.1. „ICOMOS Lietuva“ nariams už Įstatų, ICOMOS statuto ar Etikos principų nesilaikymą gali būti skiriamos sankcijos: (i)  įspėjimas; (ii) narystės „ICOMOS Lietuva“ sustabdymas; (iii) pašalinimas iš „ICOMOS Lietuva“ narių.
6.2. Sankcijų taikymo klausimą nagrinėja Etikos ir procedūrų komisija, kuri teikia siūlymus „ICOMOS Lietuva“ valdybai arba visuotiniam narių susirinkimui.
6.3. Įspėjimą ar narystės sustabdymą gali taikyti valdyba arba visuotinis narių susirinkimas. Pašalinti iš „ICOMOS Lietuva“ narių gali tik visuotinis narių susirinkimas.
6.4. Prieš taikant sankciją ir pašalinant iš Asociacijos „ICOMOS Lietuva“, narys informuojamas apie sprendimo priežastis ir paprašomas raštu pasiaiškinti Asociacijos „ICOMOS Lietuva“ valdybai ar visuotiniam narių susirinkimui. Prieš skiriant sankciją, valdyba ar visuotinis narių susirinkimas, priklausomai nuo situacijos, tariasi su ICOMOS biuru, kaip numatyta ICOMOS Statute. 
6.5. Procedūros dėl sankcijų, įskaitant įspėjimo skyrimą ir narystės netekimą, yra konfidencialios, visos kitos sankcijos yra viešinamos.
6.6. „ICOMOS Lietuva“ narys, kuriam pritaikyta sankcija, gali pateikti apeliaciją visuotiniam narių susirinkimui. Sustabdžius narystę Asociacijoje „ICOMOS Lietuva“, šis narys neturi jokių nario teisių visą narystės sustabdymo laikotarpį. Narys, kuriam paskirtą sankciją patvirtino visuotinis narių susirinkimas, gali pateikti apeliaciją ICOMOS biurui, kaip nustatyta ICOMOS Statute ir ICOMOS Reglamente.

7.    ,,ICOMOS Lietuva reorganizavimas ir pabaiga
7.1. „ICOMOS Lietuva“ reorganizavimo ar likvidavimo procedūras reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas ir Lietuvos Respublikos asociacijų įstatymas.

8.    Kitos nuostatos
8.1. „ICOMOS Lietuva“ yra juridinis asmuo, turintis sąskaitas bankuose, savo antspaudą, kuriame yra Asociacijos pavadinimas: Asociacija „ICOMOS Lietuva“.
8.2. „ICOMOS Lietuva“ finansiniai metai yra kalendoriniai metai.